Lampy Kraków

Wpisy

 • sobota, 30 czerwca 2012
  • Światło w miejscu pracy

   Zdarza się coraz częściej w naszych czasach, że w pracy spędzamy większość naszego czasu. Prawidłowe oświetlenie stanowiska pracy jest ważne dla naszego zdrowia i komfortu, wpływa na nasze samopoczucie, koncentrację. Praca bywa męcząca, ale jeżeli oświetlenie jest źle zaprojektowane to efekt zmęczenia, dekoncentracji będzie spotęgowany, a dodatkowo, może się to odbić na zdrowiu.

   Dobrą sprawą jest gdy mamy zdywersyfikowane źródło światła. Korzystamy zarówno ze światła dziennego jak i doświetlamy stanowisko światłem sztucznym. Światło dzienne jest najbardziej przyjazne dla ludzkiego oka, miejsca pracy doświetlamy sztucznie, wg naszych potrzeb i nie należy zapominać o wprowadzeniu światła głównego jak i miejscowego. Oświetlenie miejsca pracy musi być dobrze przemyślane, aby nadto nie męczyło oczu. Jeśli źle dobierzemy oświetlenie oko będzie zmuszone do bardziej intensywnej pracy (zbyt słabe światło). Niekorzystne są również ciągłe zmiany czyli stosowanie zbyt dużego naświetlenia przestrzeni, po czym przebywanie w niedoświetlonych pomieszczeniach. Ludzki wzrok nie jest przyzwyczajony do takich zmian.

   Myśląc o prawidłowym oświetleniu mamy na uwadze nasze zdrowie. Często głównym czynnikiem wpływającym na dobór oświetlenia jest troska o zmniejszenie poboru energii elektrycznej.  W biurach często spotyka się oświetlenie świetlówkowe. Jeśli już decydujemy się na taką opcję, należy pamiętać, żeby świetlówka była dobrej jakości, odpowiedniej barwy światła ( możliwe jest wytwarzanie ciepłej i zimnej barwy światła), akceptowalnej przez osoby przebywających w danym wnętrzu.

   Miejscem pracy, które wymaga bezwzględnie dobrego oświetlenia są biurka. To tu wykonujemy większość prac, w których musimy skupić nasz wzrok i umysł. Konieczne jest zastosowanie światła miejscowego. Czyni się to stosując tzw. lampy biurkowe. Usytuowanie lampy również jest bardzo ważne, dla osób praworęcznych lampa powinna stać z lewej strony i odwrotnie, leworęczni – światło z prawej strony, dla wyeliminowania cienia. Dobrze jest stosować lampy biurkowe z możliwością regulacji kierunku strumienia świetlnego, wtedy eliminujemy możliwość odbić światła np. od monitora komputera a tym samym nie narażamy wzroku.

   Miejsce pracy powinno być również estetyczne, żadną ekstrawagancją nie jest zastosowanie opraw oświetleniowych dekoracyjnych, jest to po prostu normalne i sprawia że czujemy się dobrze w miejscu pracy. Można zastosować dekoracyjne oświetlenie boczne w formie jakiegoś ciekawego kinkietu, oświetlenia półek, wnęk czy obrazów.  

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   sobota, 30 czerwca 2012 23:01
 • czwartek, 28 czerwca 2012
  • Karim Rashid - ciekawy design

   Karim Rashid jest coraz bardziej rozpoznawalnym designerem w Polsce. Jest w swych projektach wszechstronny. Sygnuje swoim nazwiskiem ponad dwa i pół tysiąca projektów, które są wprowadzane do produkcji.

   Urodził się w 1960 roku  w Kairze w mieszanej rodzinie egipsko - angielskiej, dorastał  w Wielkiej Brytanii i Kanadzie. Jego pochodzenie i przemieszanie kultur miało niebagatelny wpływ na jego twórczość, w której łączy elementy estetyki Wschodu i Zachodu.

   Studiował wzornictwo przemysłowe w Ottawie i Neapolu, Prowadzi własne biuro projektowe w Nowym Jorku. Karim Rashid wyrobił sobie markę, utrzymuje się w ścisłej światowej czołówce designerów. Jego projekty są najbardziej rozpoznawalnymi obiektami designerskimi w świecie. Tworzy projekty mebli, lamp, naczyń użytku codziennego, ubrań butów, zegarków. Szczególnie upodobał sobie plastik, z którego wykonana jest większość jego projektów. W swoich pracach ceni geometryczne wzory i obłe kształty. Preferuje wyraziste kolory (róż, turkus, fuksja) w połączeniu z bielą i srebrem. Jego prace wystawiane są w najlepszych galeriach i muzeach sztuki współczesnej, takich jak holenderskie Groninger Museum. W 2008 roku został laureatem Red Dot Design Award, jednej z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie wzornictwa przemysłowego.

   Projekty opraw oświetleniowych, które stworzył sprzedawane są przez wielu włoskich producentów oświetlenia.

   Ostatnio moją uwagę zwróciła oprawa oświetleniowa Probe, włoskiej Firmy Studio Italia Design, autorstwa Karima Rashida. Jego pomysł na lampę w kształcie czajniczka jest rewelacyjny. Lampę można zastosować jako kinkiet lub lampę sufitową. Oprawa jest regulowana, wykonana z odlewu aluminiowego z lekko porowatą powierzchnią. Znakomicie komponuje się w każdej przestrzeni nowoczesnej jak i tradycyjnej, klasycznej. W ofercie dostępne są wersje malowane w dwóch kolorach na zewnątrz białym i srebrnym. Białe posiadają wnętrze w kolorach białym, zielonym, żółtym i kolorze fuksji. Srebrne posiadają wnętrze pomalowane na biało.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   czwartek, 28 czerwca 2012 21:29
 • wtorek, 26 czerwca 2012
  • prezentacja włoskiej lampy

   W dniu dzisiejszym chciałbym zaprezentować Państwu oprawę oświetleniową znanej i cenionej na całym świecie włoskiej firmy Artemide. Prezentowana Lampa to Tolomeo Mini Parete. Jest to  jedna z najbardziej rozpoznawalnych lamp z firmy Artemide. Jej Klasyczny i surowy wygląd sprawia że, oprawa ta rewelacyjnie komponuje się  zarówno w pomieszczeniach bardzo nowoczesnych jak i tradycyjnych. Zapraszam do obejrzenia prezentacji multimedialnej kinkietu Tolomeo Mini Faretto pod adresem  http://youtu.be/_84hBXpSv14 .

    

   • BUDOWA

   Oprawa składa się z podstawy, do której przymocowane są ruchome regulowane ramiona połączone przegubami z mechanizmem napinającym stalowe linki, ramiona zakończone są głowicą  o średnicy 15cm w której zastosowano włącznik. Dzięki systemowi naciągu, regulacja lampy jest bardzo przyjazna i pozwala ustawić ją w każdej pozycji.

    

   • MATERIAŁ

   Ramiona oprawy wykonano z anodowanego polerowanego aluminium, malowanego na kolor alu  czarny lub biały. Podstawa występuje tylko w kolorze polerowanego aluminium. Regulacja lampy dzięki bardzo sprawnemu systemowi naciągów, pozwala na oświetlenie każdego miejsca w jej zasięgu. Jest to duża zaleta  szczególnie podczas zastosowania oprawy w sypialni, ponieważ pozwala na oświetlenie miejsca np. podczas czytania codziennej prasy lub ciekawej lektury.  

   W ofercie Artemide są również oprawy oświetleniowe Tolomeo z innymi systemami mocowań. Można dokonać zamówienia lampy na konkretnym uchwycie z możliwością montażu w blacie biurka, imadle  lub podwójnym uchwycie, dzięki któremu można zamontować dwie niezależne lampy. Oczywiście Artemide ma również lampy Tolomeo biurkowe które są dostępne w trzech wymiarach.

    

   • ŹRÓDŁA

   Jeżeli chodzi o źródła światła jakie można zastosować w tej oprawie producent daje nam możliwość zastosowania zarówno małych żarówek kulkowych typu tropfen na gwint  E27, żarówek halogenowych tabularnych ECO max 70W, lub jeśli ktoś lubi światło świetlówkowe można wkręcić do lampy  świetlówkę energooszczędną np. o mocy 11W.

    

   • TUNING

   Prezentowany  kinkiet został lekko zmodyfikowany  ponieważ chciałem aby lampa była włączana z fabrycznego włącznika zamontowanego w główce lampy a nie z włącznika który jest umieszczony na kablu zasilającym i przychodzi w komplecie z lampą.

   Chciałem aby mój kinkiet był włączany ręcznie z główki tak więc nawierciłem w podstawie otwór, uciąłem kabel zasilający z włącznikiem i podłączyłem go do zasilania na ścianie.

   kinkiet Tolometo Mini Faretto firmy Artemide

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   wtorek, 26 czerwca 2012 23:24
 • niedziela, 24 czerwca 2012
  • Jak oświetlić przestrzeń?

   No jak myślicie?

   Złota myśl, którą ktoś mądry mi podsunął:

    

   To nie takie trudne, trochę polonu trochę radu i wszystko samo świeci:)

    

   Można i tak.

   No dobrze ale przejdźmy do konkretów, nie ma jednego schematu, który da się zastosować do oświetlenia każdej przestrzeni. To wszystko zależy od przeznaczenia samego pomieszczenia, od jego charakteru i upodobań człowieka, który daną przestrzeń zajmuje.

   Oświetlenie pomieszczeń mieszkalnych będzie się zmieniało wraz z wiekiem ich mieszkańców. Oświetlenie pomieszczeń służących jako miejsce pracy będzie zależało od charakteru wykonywanych zajęć.

   Do oświetlenia przestrzeni wykorzystujemy lampy. Oprócz walorów podstawowych - czyli źródła światła, lampy cieszą nas swoją formą, nadają charakter naszym domom. Kiedyś moja prababcia mawiała, że kobieta ma klasę gdy jest pięknie uczesana, ma zadbane obuwie i kapelusz, natomiast klasę domu można było określić po właściwym klimatycznym oświetleniu i zachwycających kształtach opraw oświetleniowych. Coś w tym jest:)

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   niedziela, 24 czerwca 2012 21:45
 • piątek, 22 czerwca 2012
  • Księżyc - inspiracją w oświetleniu

   Księżyc  z łaciny LUNA – jest jedynym naturalnym satelitą Ziemi i piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym.

   Księżycowe światło od zawsze towarzyszyło ludzkości. W odległych czasach rolnicy bazowali na świetle księżyca pracując na swoich rolach.

   Księżyc ma w sobie tajemnicę, gdy zapada zmrok świat się zmienia, nocą nawet gdy księżyc mocno świeci i jest jasno a przedmioty  są wyraźnie widoczne, różnią się od tych samych oglądanych w dzień. Mówi się potocznie że księżyc kradnie kolory, coś w tym jest prawda? Oświetlony księżycem krajobraz jest szary. Jeśli długo wpatrujemy się w oświetlony księżycowym światłem krajobraz doznamy niesamowitego efektu "niebieskiego zakłamania" , tzn. obserwowane przedmioty wydadzą nam się niebieskie, zjawisko to zaobserwował w XIX wieku naukowiec Johannes Purkinje. W czasach obecnych, często w filmach dla podkreślenia i urzeczywistnienia scen kręconych nocą używa się niebieskich filtrów w kamerach.

   Księżyc świeci światłem odbitym, sam nie jest  bezpośrednim źródłem światła. Pomimo tego jego światło jest inspiracją dla wielu współczesnych designerów oświetlenia. Obecnie światło odbite jest cenione przez architektów wnętrz. Projektanci opraw oświetleniowych również kierują się kształtem księżyca, jego światłem w tworzeniu nowych wzorów lamp.  Jednym z takich designerów jest hiszpański projektant Martin Azua, którego projekty również te inspirowane księżycem są fantastyczne i godne polecenia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   piątek, 22 czerwca 2012 22:19
 • środa, 20 czerwca 2012
  • świeca = źródło światła

   No cóż, każdy z nas chętnie sięga po to źródło światła czasami. Zdarza się że nasze współczesne źródła światła, energii zawodzą, wtedy sięgamy po świece. Współcześni ludzie korzystają z dobrodziejstw jakie dają świece dla budowania nastroju,czyli jednej z głównych funkcji oświetlenia.

   Czasami zastanawiamy się jak oświetlić sypialnię  ???, można również użyć wyobraźni i zastosować świece.

   A proszę sobie wyobrazić, że ta forma oświetlenia była stosowana od kilkudziesięciu stuleci, ... aż się dziwnie robi.

    

         Historia świecy jest bardzo odległa. Swoje początki datuje na II wiek p.n. Ch. i używali je Etruskowie. Pierwsze świece były konstruowane z pochodni, której powierzchnię pokrywano pszczelim woskiem.

        Niestety nie wszystkie cywilizacje polubiły światło świecy. Przykładowo u starożytnych Rzymian i Greków się nie przyjęły.

       Taka forma oświetlania przestrzeni rozwinęła się w okresie raczkującego chrześcijaństwa.

   No i co ciekawe, świeca świecy nie równa. Jedne dawały lepsze światło inne gorzej oświetlały.

   Świece mogły być:

   • woskowe (te były droższe)
   • łojowe (tzw łojówki - bo zrobione z tłuszczu zwierzęcego) - dawały gorsze światło i były tańsze
   • stearynowe ( no na te trzeba było długo czekać - 1825 rok, panowie Chevreuil i Gay Lussac
   • kompozycyjne (to taka wariacja - ok 67% parafiny reszta stearyny)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   środa, 20 czerwca 2012 21:54
 • poniedziałek, 18 czerwca 2012
  • czar lampy olejnej

   ROZWÓJ OŚWIETLENIA - WIELKIE KONCEPCJE - CIEKAWE ROZWIĄZANIA

   Wkład w rozwój lamp i ich udoskonalanie wnosili różni wielcy ludzie na przestrzeni wieków.

   Poniżej przytoczę kilka ciekawych rozwiązań konstrukcyjnych, dzięki którym lampy olejne na tak długo zagościły w ludzkich domach.

   • może nie każdy wie, że swój wkład w rozwój oświetlenia wniósł wybitny znany artysta Leonardo da Vinci. Zachowały się projekty, rysunki i opisy lamp w jego wykonaniu. Pan da Vinci dostarczył ludzkości projekt w którym wokół źródła światła umieścił szklaną kulę z osadzonym w środku kominkiem. Przestrzeń kuli była wypełniona wodą. Dzięki temu rozwiązaniu płomień świecił jaśniej, a dzięki przejściu światła przez różne ośrodki o odmiennych współczynnikach załamania światła, uzyskiwano efekt lepszego, równomiernego oświetlenia przestrzeni .
   • kolejnego udoskonalenia dostarczył nam kolejny Włoch, tym razem umysł ścisły - Cardano Gerolamo, który przedstawił nową koncepcję oliwnej lampy. Patent był prosty i polegał na zasadzie odwróconej butelki. Ułożenie lampy uniemożliwiało samoczynny wypływ  oleju, a po jego częściowym wypaleniu zwiększała się wysokość słupa powietrza w górnej części lampy 
   • kolejną nowinkę w dziedzinie oświetlenia wprowadził tym razem Francuz - Louis Joseph Proust - znany nam jako chemik. Udoskonalił pomysł swojego poprzednika Cardana. Zmiana polegała na zastosowaniu poziomego połączenia pomiędzy cylindrycznym zbiorniczkiem na olej a palnikiem. Dzięki temu otrzymał równomierny dopływ paliwa do knota.
   • kolejny przełom to tzw. palnik Arganda . Zastosowanie palnika zwiększyło intensywność uzyskiwanego z lamp światła. Tego odkrycia dokonał pan Aime Argand, pochodzący ze Szwajcarii. 
   • ciekawostką jest pochodzenie nazwy dzisiejszej lampki ściennej - kinkiet. Francuski aptekarz Quinquet, wpadł na pomysł by zamocować lampkę olejną do ściany. Dzięki umocowaniu zbiorniczka olejowego przy ścianie wyeliminował padający cień od zbiornika.
   •  myśl Quinqueta udoskonalona została przez francuskiego handlarza oświetleniem Philipsa. Zastosował w zbiorniku kształt pierścienia i umieścił go pod kulistym kloszem wykonanym ze szkła. Dzięki takiemu rozwiązaniu lampa nie rzucała cienia.

   No myślę że na dziś wystarczy,zobaczymy co przyniesie kolejny wpis.

    

   Przy pisaniu wpisu korzystałem z   informacji zawartych w książce - albumie " W kręgu lampy naftowej" autorstwa J. Gancarskiego, J. Munii, E. Słyś - Janusz, M. Twaróg, S. Wilgi.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 18 czerwca 2012 20:56
 • sobota, 16 czerwca 2012
  • trochę z historii oświetlenia nie zaszkodzi...

   Światło należy postrzegać jako zjawisko fizyczne, znane człowiekowi od dawna.

   Światło bardzo wpływało na życie człowieka, w jego blasku czuł się bezpieczny.

   • Pierwszym źródłem światła jakie znał człowiek było Słońce. Oko ludzkie było przyzwyczajone do dziennego, jasnego światła.Nocne, słabe oświetlenie zmuszało człowieka do przerywania wszystkich czynności.Ponadto odczuwał strach przed atakiem dzikich zwierząt, które zmysł wzroku miały lepiej wykształcony.
   • Po pewnym czasie człowiek nauczył się korzystać z różnych dobrodziejstw i żywiołów. Wykorzystał jako źródło światła ogień wzbudzony w wyniku uderzenia piorunów, w ten sposób uzyskał oświetlenie swojego otoczenia nocą, znacznie poprawiło to komfort życia pierwotnego człowieka. Dawało światło i ciepło. Następnie sposób pozyskiwania ognia ewaluował i otrzymywano go poprzez pocieranie kawałków drewna, uderzaniu o siebie dwóch kamieni, stali.
   • XVI wiek przyniósł ludziom "machiny do niecenia ognia" w postaci żelaznych zapalniczek.
   • w XIX wieku pojawiły się zapałki, które udoskonalano i które do dziś są chętnie stosowanym źródłem światła.

   Ludzie wyciągali wnioski, szybko okazało się, ognisko jest niewygodne i poszukiwano nowych źródeł pozyskiwania światła. początkowo było to łuczywo, potem pochodnia, taka forma oświetlenia była stosowana oż do XIX wieku.

   Wraz ze zmianą warunków życia ludzi zmieniało się otaczające go oświetlenie. Po przeprowadzce z szałasów, grot, jaskiń do zamków zaczęto stosować lampy olejne. Lampy te stosowano w kolejnych epokach.

   Kolejnym odkryciem był knot - zastosowany dla uzyskania światła przez Legera (1773).  Starożytne lampy antyczne były wykonane z wypalonej gliny, rzadko z brązu.Już wtedy były znane lampy stojące.

   • W ramach ciekawostek:

   w starożytności dokonywano pochówku zmarłych pozostawiając im w grobowcu lampy. Były one specjalnie do tego celu wykonywane i nie znajdowały zastosowania w normalnych warunkach

   pierwsi chrześcijanie stosowali oświetlenie obrzędowe w swoich świątyniach, te wiszące lampy, których zresztą w różnych świątyniach używa się do dziś nazywane są "wiecznymi"

    

   Myślę, że na dzisiaj tej edukacji wystarczy, następny wpis, zanim przejdziemy do nowoczesnego oświetlenia będzie o pasjonatach oświetlenia na przestrzeni dziejów.

    

   Przy pisaniu wpisu korzystałem z informacji zawartych w książce - albumie " W kręgu lampy naftowej" autorstwa J. Gancarskiego, J. Munii, E. Słyś - Janusz, M. Twaróg, S. Wilgi.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   sobota, 16 czerwca 2012 18:47
 • czwartek, 14 czerwca 2012
  • nie świeć oczami

   LAMPA, ŚWIATŁO, OŚWIETLENIE, ENERGIA = POSTĘP CYWILIZACYJNY

   Witam wszystkich mam nadzieję że ten blog o lampach znajdzie swoich odbiorców.

   Być może niektórych "oświeci".

   Tak sobie myślę od czego zacząć, pomysłów jest wiele, ale zanim przejdę do lamp  czasów współczesnych i form nowoczesnych trochę przybliżę Wam historię lampy no i oczywiście swoją.

   Moja przygoda z lampami zaczęła się w dzieciństwie:) - typowe, jednak wcześniej tak tego nie celebrowałem. W 1999 roku nastąpiły pewne zamiany, podjąłem pierwszą pracę w branży oświetleniowej, od tego czasu pogłębiałem swoją wiedzę techniczną dotyczącą oświetlenia, poznawałem ich walory dekoracyjne, od zawsze interesowała mnie architektura wnętrz. W ciągu 13 lat pracy w oświetleniu dojrzałem do decyzji rozpoczęcia pracy  na własny rachunek. Współpraca z architektami, projektantami wnętrz jest dla mnie wielką przyjemnością, dbam o to żeby każdy klient był zadowolony. Może na razie tyle o mnie. Tematem tego bloga są lampy:)

   Dla ludzkości światło i energia odgrywają bardzo ważną rolę zarówno w przeszłości jak i czasach obecnych. Wszystko zaczęło się od lampy naftowej i ropy. To był przełom, w dodatku cała historia zaczęła się na Podkarpaciu w okolicach Krosna, Jasła, Gorlic, Sanoka. W tych okolicach rozpoczęło się wydobycie ropy naftowej i powstawały pierwsze rafinerie. Wydobyta ropa była używana właśnie do oświetlania.

   Z oświetleniem, kojarzy się nam Ignacy Łukasiewicz, w 1853 roku wraz z Janem Zehem otrzymali ropę naftową w procesie destylacji i właśnie Pan Łukasiewicz zastosował ropę w skonstruowanej własnoręcznie lampie, no i stało się jasno:)

   Zastanówmy sie jaką rolę pełniły pierwsze lampy naftowe.

   Lampa naftowa, oprócz pełnienia roli źródła światła stała się dziełem sztuki, elementem dekoracyjnym. Lampy produkowano w w najlepszych warsztatach w Ameryce i Europie. Lampami oświetlano pałace, dwory książęce, domy w miastach  i na wsiach. W zależności od zasobności portfela nabywcy  różniły się formą, kształtem oraz materiałami z jakich były wykonane.

   Dziś niewielu z nas pamięta światło lampy naftowej, pomimo ogromnego postępu w branży energetycznej i oświetleniowej lampa naftowa nadal budzi ciepłe skojarzenia i jest  źródłem energii do którego zawsze można wrócić w różnych sytuacjach życiowych.

   Popularność w oświetleniu przestrzeni lampa naftowa ma już dawno za sobą, ale to od nie wszystko się zaczęło i warto poznać jej historię.

   W Polsce największe zbiory, zabytkowe eksponaty lamp naftowych znajdują się w Muzeum Podkarpackim (625 lamp) oraz w Muzeum w Bóbrce (250 eksponatów)

    

   Przy pisaniu wpisu korzystałem z informacji zawartych w książce - albumie " W kręgu lampy naftowej" autorstwa J. Gancarskiego, J. Munii, E. Słyś - Janusz, M. Twaróg, S. Wilgi.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   czwartek, 14 czerwca 2012 20:03