Lampy Kraków

Wpisy

 • wtorek, 10 lipca 2012
  • oświetlenie led

   Kiedy jest mowa o oświetlaniu wnętrz, nie mamy na myśli jedynie zastosowania gotowych rozwiązań. Dzisiejszy konsument jest dużo bardziej wymagający. Kreując wnętrze naszych domów, chcielibyśmy, aby pewne miejsca były bardziej zaakcentowane, widoczne. Zastosowanie pasków ledowych daje możliwość tworzenia ciekawych scen świetlnych, podświetlania półek, ścianek gipsowych, wnęk. barków schodów, podłogi. Na rynku można spotkać paski ledowe o podwyższonej odporności na działanie niekorzystnych warunków tj. podwyższona wilgotność o zastosowaniu w łazienkach. Paski ledowe mogą mieć różne kolory, jak również w przypadku białego światła ciepłą i zimną barwę. Przewaga stosowania oświetlenia led nad tradycyjnymi metodami polega na dużo wyższej skuteczności świetlnej tych produktów, światło z pasków jest równomiernie rozproszone, żywotność oświetlenia led jest dużo wyższa w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami. Paski ledowe są niskonapięciowe, wymagają zastosowania zasilacza. Ponadto stosowanie pasków led daje możliwość tworzenia dowolnych kombinacji  (można je przycinać na dowolną długość jak również tworzyć różne kształty). Paski ledowe posiadają mocowanie na taśmie samoprzylepnej, bardzo wygodnej w użytkowaniu. Wykonanie podświetleń ledowych nie przysparza kłopotów nawet laikom. Zastosowanie tego typu oświetlenia daje nieograniczone możliwości, jest lubiane przez architektów i projektantów wnętrz. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   wtorek, 10 lipca 2012 17:39
 • niedziela, 08 lipca 2012
  • oświetlamy salon

   Urządzenie salonu czy też pokoju reprezentacyjnego w domu, mieszkaniu, wiąże się również z koniecznością doświetlenia pomieszczenia. Salon to również miejsce, w którym rodzina gromadzi się, by wspólnie spędzić czas, odpocząć, porozmawiać, pooglądać TV lub oddać się innym czynnościom relaksującym. W takim wypadku każdy z nas pragnie spędzić czas w miłym otoczeniu i przyjaznej atmosferze. Budowanie atmosfery wnętrza poprzez prawidłowy dobór światła ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie. Biorąc pod uwagę różnorodność potrzeb domowników salon powinien posiadać wiele scen świetlnych. Przede wszystkim należy zadbać o aby światło główne jak najbardziej oświetlało całą przestrzeń. Ponieważ salon to pomieszczenie reprezentacyjne, w którym zazwyczaj przyjmujemy gości, można sobie pozwolić na małe szaleństwo w doborze pięknej, dekoracyjnej oprawy oświetleniowej, w zależności od wystroju wnętrza - nowoczesnej lampy lub bardziej stylowej. Wybór dekoracyjnych lamp na rynku jest  nieograniczony, przy projektowaniu oświetlenia głównego należy rozważyć możliwość zastosowania ściemniacza, co bardzo dobrze sprawdza się w praktyce. Ponadto w salonie powinno bezwzględnie znaleźć się oświetlenie ścienne w formie kinkietów, które buduje nastrój pomieszczenia i pozwala na zastosowanie światła pośredniego, oszczędzającego nas wzrok wieczorami np. podczas oddawania się przyjemności oglądania TV. Ciekawą formą uzupełnienia oświetlenia w salonie jest zastosowanie pasków ledowych dla podkreślenia niektórych kształtów, wnęk.   W salonie też zwykle zaszywając się w ulubionym fotelu czytamy książki, prasę. W takich miejscach sprawdza się zastosowanie oświetlenia miejscowego w formie podłogowych lamp stojących z możliwością regulacji strumienia świetlnego.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   niedziela, 08 lipca 2012 12:31
 • piątek, 06 lipca 2012
  • dobrze oświetlona galeria

   Dzieła sztuki wymagają dobrego traktowania.

   Obiekty muzealne, galerie artystyczne wymagają odpowiedniego potraktowania również w zakresie oświetlenia. W takich miejscach należy zastosować takie oświetlenie, które jak najlepiej oddaje kolory naturalne eksponatów. Zastosowane oprawy oświetleniowe i ich systemy w salach wystawienniczych powinny współgrać z otaczającym wnętrzem, jego wystrojem. Oświetlenie jest dodatkiem, musi być subtelne.  Ponadto w przestrzeniach, w których oświetlamy więcej eksponatów, należy wykazać się starannością dobru źródeł światła o jednakowej barwie światła. W obiektach muzealnych dla podkreślenia nastroju i eksponatów stosuje się ciepłe światło.  Zastosowane światło nie może wywoływać odbić, zwłaszcza jeśli eksponat umieszczony jest za szybą. Ważną kwestią w oświetleniu obiektów muzealnych jest odpowiednie natężenie światła.  Eksponaty są bardzo czułe na  poziom natężenia światła i mogą ulec zniszczeniu w długim horyzoncie czasowym ( np. poprzez zmiany kolorów, kruszenia, pękania. Aby zapobiec skutkom niekorzystnego działania światła na eksponaty w oprawach oświetleniowych stosuje się specjalne filtry UV i IR. Wartości natężenia oświetlenia w obiektach muzealnych określone zostały w Polskiej Normie PN-84/E-02033, uzależnione są od czułości eksponatów muzealnych na światło. Dla oświetlenia galerii, sal wystawienniczych, często stosuje się całe konstrukcje oświetleniowe, wysięgniki, systemy szynowe, linkowe na których zamocowane są reflektory. Zazwyczaj stosuje się oświetlenie punktowe. Dodatkowo w takich obiektach wymagane jest zapewnienie oświetlenia awaryjnego, na wypadek jakiś nieprzewidzianych sytuacji, wszystko dla zapewnienia bezpieczeństwa zwiedzających i wystawianych dzieł sztuki.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   piątek, 06 lipca 2012 22:13
 • środa, 04 lipca 2012
  • doświetlamy garaż - praktyczne oświetlenie

   Porady nie tylko dla pań szukających torebki

   w zakamarkach swego przestronnego bagażnika.

    

   Garaż to takie miejsce, w którym można zastosować techniczne oświetlenie, nie szczególnie przejmując się walorami estetycznymi zastosowanych opraw oświetleniowych. Zazwyczaj garaż oświetlamy oprawami tanimi i ekonomicznymi w eksploatacji.

   Garaż może służyć jako miejsce postoju samochodu, można w nim też wykonywać rózne prace, nie tylko prze samochodzie, dlatego zastosowane oświetlenie może nieco się różnić, w zależności od sposobu jego użytkowania.

   W garażu najlepiej sprawdzają się oprawy świetlówkowe, zamontowane na suficie, dobrym i tanim rozwiązaniem jest zastosowanie opraw rastrowych natynkowych. Dla osób lubiących "pogrzebać" w swoim wozie dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia bocznego. Dobrym systemem doświetlenia garażu jest zastosowanie opraw oświetleniowych na ścianach bocznych garażu. Bardziej wyrafinowaną formą oświetlenia jakie można zastosować w garażach są systemy szyn z wpiętymi reflektorami, które można dowolnie regulować i uzyskać oświetlenie punktowe – sprawdza się gdy serwisujemy  auto na miejscu.  Blaty robocze w garażu również doświetlamy punktowo. Ekonomicznym rozwiązaniem oświetlenia garażu podczas parkowania jest zastosowanie opraw wpuszczanych w posadzkę garażu na linii wjazdu, tzw. oprawy najazdowe, ich działanie jest zautomatyzowane, uruchamiają się podczas wjazdu i po kilku minutach gasną.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   środa, 04 lipca 2012 19:11
 • poniedziałek, 02 lipca 2012
  • światło w garderobie - czyli jak nie tracić czasu na szukanie ulubionej rzeczy w szafie

   W naszych domach ostatnio coraz bardziej popularne są pomieszczenia lub szafy garderobiane.

    

   Światło w w pomieszczeniu garderobianym ma za zadanie pomóc nam szybko znaleźć określoną część garderoby. Druga podstawowa sprawa to jak najwierniejsze oddanie kolorów naszych ubrań. Jeżeli mamy taką możliwość, to garderobę lub szafę najlepiej oświetlić światłem dziennym,  w pomieszczeniach "ślepych" bez doświetlania światłem dziennym należy zastosować światło jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Do oświetlenia szaf stosujemy źródła  światła o współczynniku oddawania barw Ra powyżej 90, wtedy praktycznie idealne oddawane są  kolory. 

    

   Światło powinno być równomierne, o odpowiednim natężeniu oraz barwie.  Przy doborze oświetlenia wnętrza szafy należy pamiętać, że zimne światło wyostrza barwy.

    

   Najlepszym systemem oświetlenia wnętrza, garderoby czy też szafy jest takie oświetlenie, które automatycznie zaświeca się przy jej otwarciu, i gaśnie przy zamykaniu.  Sposobów oświetlenia wnętrza szafy jest wiele. Źródło światła można umieścić pod sufitem, na ściankach bocznych szafy, wewnątrz drążka na wieszaki, na każdej z półek, można oświetlić szafę z zewnątrz reflektorkami z możliwością regulacji kierunku strumienia świetlnego.

    

   Do oświetlenia szaf można śmiało zastosować oprawy świetlówkowe,  reflektory, paski led, oprawy halogenowe,  często spotyka się oświetlenie bardziej techniczne w postaci systemów szynowych z wpinanymi reflektorami.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 02 lipca 2012 22:11