Lampy Kraków

Wpisy

 • sobota, 16 czerwca 2012
  • trochę z historii oświetlenia nie zaszkodzi...

   Światło należy postrzegać jako zjawisko fizyczne, znane człowiekowi od dawna.

   Światło bardzo wpływało na życie człowieka, w jego blasku czuł się bezpieczny.

   • Pierwszym źródłem światła jakie znał człowiek było Słońce. Oko ludzkie było przyzwyczajone do dziennego, jasnego światła.Nocne, słabe oświetlenie zmuszało człowieka do przerywania wszystkich czynności.Ponadto odczuwał strach przed atakiem dzikich zwierząt, które zmysł wzroku miały lepiej wykształcony.
   • Po pewnym czasie człowiek nauczył się korzystać z różnych dobrodziejstw i żywiołów. Wykorzystał jako źródło światła ogień wzbudzony w wyniku uderzenia piorunów, w ten sposób uzyskał oświetlenie swojego otoczenia nocą, znacznie poprawiło to komfort życia pierwotnego człowieka. Dawało światło i ciepło. Następnie sposób pozyskiwania ognia ewaluował i otrzymywano go poprzez pocieranie kawałków drewna, uderzaniu o siebie dwóch kamieni, stali.
   • XVI wiek przyniósł ludziom "machiny do niecenia ognia" w postaci żelaznych zapalniczek.
   • w XIX wieku pojawiły się zapałki, które udoskonalano i które do dziś są chętnie stosowanym źródłem światła.

   Ludzie wyciągali wnioski, szybko okazało się, ognisko jest niewygodne i poszukiwano nowych źródeł pozyskiwania światła. początkowo było to łuczywo, potem pochodnia, taka forma oświetlenia była stosowana oż do XIX wieku.

   Wraz ze zmianą warunków życia ludzi zmieniało się otaczające go oświetlenie. Po przeprowadzce z szałasów, grot, jaskiń do zamków zaczęto stosować lampy olejne. Lampy te stosowano w kolejnych epokach.

   Kolejnym odkryciem był knot - zastosowany dla uzyskania światła przez Legera (1773).  Starożytne lampy antyczne były wykonane z wypalonej gliny, rzadko z brązu.Już wtedy były znane lampy stojące.

   • W ramach ciekawostek:

   w starożytności dokonywano pochówku zmarłych pozostawiając im w grobowcu lampy. Były one specjalnie do tego celu wykonywane i nie znajdowały zastosowania w normalnych warunkach

   pierwsi chrześcijanie stosowali oświetlenie obrzędowe w swoich świątyniach, te wiszące lampy, których zresztą w różnych świątyniach używa się do dziś nazywane są "wiecznymi"

    

   Myślę, że na dzisiaj tej edukacji wystarczy, następny wpis, zanim przejdziemy do nowoczesnego oświetlenia będzie o pasjonatach oświetlenia na przestrzeni dziejów.

    

   Przy pisaniu wpisu korzystałem z informacji zawartych w książce - albumie " W kręgu lampy naftowej" autorstwa J. Gancarskiego, J. Munii, E. Słyś - Janusz, M. Twaróg, S. Wilgi.

    

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   sobota, 16 czerwca 2012 18:47
 • czwartek, 14 czerwca 2012
  • nie świeć oczami

   LAMPA, ŚWIATŁO, OŚWIETLENIE, ENERGIA = POSTĘP CYWILIZACYJNY

   Witam wszystkich mam nadzieję że ten blog o lampach znajdzie swoich odbiorców.

   Być może niektórych "oświeci".

   Tak sobie myślę od czego zacząć, pomysłów jest wiele, ale zanim przejdę do lamp  czasów współczesnych i form nowoczesnych trochę przybliżę Wam historię lampy no i oczywiście swoją.

   Moja przygoda z lampami zaczęła się w dzieciństwie:) - typowe, jednak wcześniej tak tego nie celebrowałem. W 1999 roku nastąpiły pewne zamiany, podjąłem pierwszą pracę w branży oświetleniowej, od tego czasu pogłębiałem swoją wiedzę techniczną dotyczącą oświetlenia, poznawałem ich walory dekoracyjne, od zawsze interesowała mnie architektura wnętrz. W ciągu 13 lat pracy w oświetleniu dojrzałem do decyzji rozpoczęcia pracy  na własny rachunek. Współpraca z architektami, projektantami wnętrz jest dla mnie wielką przyjemnością, dbam o to żeby każdy klient był zadowolony. Może na razie tyle o mnie. Tematem tego bloga są lampy:)

   Dla ludzkości światło i energia odgrywają bardzo ważną rolę zarówno w przeszłości jak i czasach obecnych. Wszystko zaczęło się od lampy naftowej i ropy. To był przełom, w dodatku cała historia zaczęła się na Podkarpaciu w okolicach Krosna, Jasła, Gorlic, Sanoka. W tych okolicach rozpoczęło się wydobycie ropy naftowej i powstawały pierwsze rafinerie. Wydobyta ropa była używana właśnie do oświetlania.

   Z oświetleniem, kojarzy się nam Ignacy Łukasiewicz, w 1853 roku wraz z Janem Zehem otrzymali ropę naftową w procesie destylacji i właśnie Pan Łukasiewicz zastosował ropę w skonstruowanej własnoręcznie lampie, no i stało się jasno:)

   Zastanówmy sie jaką rolę pełniły pierwsze lampy naftowe.

   Lampa naftowa, oprócz pełnienia roli źródła światła stała się dziełem sztuki, elementem dekoracyjnym. Lampy produkowano w w najlepszych warsztatach w Ameryce i Europie. Lampami oświetlano pałace, dwory książęce, domy w miastach  i na wsiach. W zależności od zasobności portfela nabywcy  różniły się formą, kształtem oraz materiałami z jakich były wykonane.

   Dziś niewielu z nas pamięta światło lampy naftowej, pomimo ogromnego postępu w branży energetycznej i oświetleniowej lampa naftowa nadal budzi ciepłe skojarzenia i jest  źródłem energii do którego zawsze można wrócić w różnych sytuacjach życiowych.

   Popularność w oświetleniu przestrzeni lampa naftowa ma już dawno za sobą, ale to od nie wszystko się zaczęło i warto poznać jej historię.

   W Polsce największe zbiory, zabytkowe eksponaty lamp naftowych znajdują się w Muzeum Podkarpackim (625 lamp) oraz w Muzeum w Bóbrce (250 eksponatów)

    

   Przy pisaniu wpisu korzystałem z informacji zawartych w książce - albumie " W kręgu lampy naftowej" autorstwa J. Gancarskiego, J. Munii, E. Słyś - Janusz, M. Twaróg, S. Wilgi.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   ddspace
   Czas publikacji:
   czwartek, 14 czerwca 2012 20:03